Sweeney Todd.

   Joni Dip’i herkes sever. Bende en sıkı fanlarından biriyimdir. Fan derken; aklınıza onun fotoğraflarını kendi fotoğraflarıyla saçma sapan fotoşoplar yapan, “joğğğniii” diye ağzının suyunu akıtan tipler gelmesin. (Harbi gelmesin. Anında tiksinçlik düştü içime) Gayet marjinal bi biçimde yaptığı filmleri, katıldığı etkinlikleri takip eden bir Türk genciyim.

 Gelgelelim Sweeney Todd’a. (İngilizcesiyle yazdım. Dikkat.) Hayatınıza yön veren şapşal filmler vardır ya. Aynen öyle bi film benim gözümde. Fantastik, aykırı filmler hoşuma gider. Pek kimsenin hayatının filmi olmamışsa da ben bu sıfatı yapıştırmayı başardım. Tekrar söylüyorum. Gururla söylüyorum. Sıvini benim filmim. Bu film hakkında 245524683 sayfa yazabilirim. Ama şimdi kısaca özet geçicem.

 Film böyle tuhaf bi müzikle başlıyor. Kamera tam dönüyo ve oda ne. Joni karşımızda tuhaf bi saç modeliyle. O yüzde bir ifade vardır. Sanarsın  Raki. Sonra bi kadife ses duyarsın. Nerden geliyor bu kız sesi derken tamm. Çat Jamie Campbell Bower çıkar. (İngilizce olarak yazmamın nedeni kopyala yapıştır yapmış olmam. Yanlış anlaşılmasın.) İçinden  düşünürsün “ len bu çocukta bi kırıklık var” diye, sonuçta Türk’üz. Kısa bi düşüncedir geçer.

 Neyse. Filme başladık mı. Bu Sıvini Yıllar yıllar önce Londra’da berbermiş. Karısını marısını kaçırmışlar zamanında. Oda intikam almak için dönmüş. (Kızınında.)

 Orda börekçi Mis Lavıt’la tanışıyor biricik Joni’miz. Bunlar iyi bi ikili oluyolar falan. İlerleyen dakikalarda mekanizmalarınıda kurarlar. O berberine gelen insanları öldürür. Altta da bi güzel böreklerini pişirirler. Kısaca konu bu.

Bi kitap uyarlamasıymış film. 1930’lu yıllarda yaratıcı geçmiş çekmiş filmi. Ben bir türlü ulaşamadım.

Bu arada No Place Like London ve Johanna şarkıları çok hoşuma gitti.  Dikkat edilmesi gerek.

 

 NeverForgive.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !